UDGIVELSE: juli 2025

Vejledning om oplysnngs- og indeståelsesblanket (pension)

Beskrivelse

Hvis en virksomhed vil bruge en anden pensionsordning end de, der er udgangspunktet i overenskomsterne, er der nogle betingelser, som ordningen skal overholde.

En måde at være sikker på, at pensionsordningen overholder de kriterier, der gælder, er at virksomhedens pensionsselskab udsteder en garanti over for virksomheden og dermed medarbejderne om, at ordningen overholder kriterierne. Derudover skal pensionsselskabet i visse situationer fremkomme med udvalgte nøgleoplysninger om virksomhedens pensionsordning. Det sker med en ”oplysnings- og indeståelsesblanket”, hvor pensionsselskabet på skrift meddeler nøgleoplysningerne og at ordningen overholder kriterierne i overenskomsten.

Oplysnings – og indeståelsesblanketten findes i Industriens Organisationsaftaler side 62-63.

For brugere

Log ind for at få adgang

Du skal være medlem af DI og være logget ind for at få adgang til siden.

Log ind Opret bruger
Fandt du ikke svar?
Få hjælp
Skriv til vores eksperter

Her kan du stille dine personalejuridiske spørgsmål. Når du har udfyldt og sendt formularen, bliver din sag oprettet hos den rette ekspert, som kontakter dig telefonisk eller på e-mail hurtigst muligt.