Færøerne er et eksportmarked med egne regler
Ny Færøenre-vejledning fra DI og Faroe Law målrettet danske bygge-,anlægs-, montage-, installations- og energivirksomheder.
Som dansk virksomhed tænker du måske, at man bare kan udføre en bygge- eller opgave på Færøerne uden videre. Men det er ikke rigtig: Selv om Færøerne er i Rigsfællesskab med Danmark, så er det et land med egne regler.
Da Færøerne ikke er medlem af EU, gælder EU-reglerne om fri bevægelighed ikke. Det betyder, at man både i forhold til indrejse, arbejdstilladelse, indførsel af materialer og maskiner, og flere lovregler er nødt til at undersøge reglerne nærmere.
Blot et tre eksempler, der kan overraske:
1) Hverken EU-reglerne eller den nordiske konvention om koordinering af social sikring griber, når det gælder forholdet mellem Danmark og Færøerne (og Grønland). Som dansk virksomhed kan du derfor ikke få udstedt en A1-attest til dine medarbejdere, når du udsender dem på en opgave til Færøerne. Der gælder færøske regler.
2) Har du et team, hvori der indgår medarbejdere fra flere lande? Så skal du tjekke, om der skal søges opholds- og arbejdstilladelse. Det skal der nemlig for EU-borgere uden for Norden, f.eks. en polsk eller tysk medarbejder. Har medarbejderen pas fra et tredjeland, skal der i enkelte tilfælde også søges visum.
3) Skat- og momsregler - her vil jeg nøjes med at sige, at de er "for viderekomne".
Dette er som sagt bare tre eksempler. Listen fortsætter… arbejdsvilkår, ansættelsesbevis, regler for medbragte materialer, maskiner – og mere til.
Sammen med Kári Davidsen fra Faroe Law har vi i DI skrevet en vejledning, der samler og forklarer reglerne for danske (bygge)virksomheder, der skal på midlertidige opgaver på Færøerne.
Tjek den ud her: Færøerne | Regler ved udstationering og midlertidige opgaver - DI
Vil du undgå bekostelige overraskelser? Ræk ud til os.