Ny samtykkeordning ophæver Arbejdstilsynets tavshedspligt
Fra 1. juli 2025 kan alle, der indgiver en arbejdsmiljøklage til Arbejdstilsynet, give samtykke til ophævelse af tilsynets særlige tavshedspligt. Det gør det muligt for Arbejdstilsynet at bruge oplysninger, fotos og videoer fra klagen i deres arbejde, hvilket hidtil har været forhindret af tavshedspligten.
Indtil nu har klager over arbejdsmiljøforhold været underlagt en streng tavshedspligt, som har forhindret Arbejdstilsynet i at informere arbejdsgivere eller andre relevante parter om modtagelsen af en klage eller klagerens identitet. Denne tavshedspligt har haft til formål at beskytte den, der klager, men det har også begrænset Arbejdstilsynets mulighed for at anvende klagerens oplysninger og dokumentation.
Med den nye lovændring kan medarbejdere, der klager over arbejdsmiljøet på deres arbejdsplads, vælge at give Arbejdstilsynet tilladelse til at benytte eksempelvis videoer og fotos, som de har indsendt. Det vil gøre Arbejdstilsynet i stand til at bruge relevante oplysninger i tilsynsarbejdet. Klageren har dog fortsat mulighed for at klage anonymt og bevare sin fortrolighed.
Hos Dansk Industri (DI) vil vi følge udviklingen tæt. Den nye adgang til at bruge alle oplysninger i indsendte klager skal ikke resultere i, at Arbejdstilsynet gør tilsvarende mindre for at oplyse sagerne. Det skal stadig være det klare udgangspunkt, at Arbejdstilsynet træffer afgørelse i de sager, hvor overtrædelse af arbejdsmiljøreglerne er konstateret på stedet, og hvor Arbejdstilsynet har haft mulighed for at foretage en arbejdsmiljøfaglig vurdering af forholdene efter drøftelse med de involverede.