Foto: Colourbox
17.11.25 Vi rådgiver dig Nyheder

Ulovligt at opsige tømrersvend efter ønske om forældreorlov

Ligebehandlingsnævnet har konkluderet, at en tømrersvend blev usagligt opsagt på grund af forskelsbehandling, efter han anmodede om forældreorlov. Manden blev tildelt en godtgørelse på 270.000 kr., svarende til ni måneders løn.

Opsagt efter ønske om forældreorlov

Medarbejderen, der 23. maj 2021 blev ansat som tømrersvend i en byggevirksomhed, afholdt i juli 2022 afholdt fædreorlov i forbindelse med fødslen af sit barn. I december 2022 oplyste tømrersvenden virksomheden om, at han ønskede at holde forældreorlov i foråret eller tidlig sommer 2023. 

Tømrersvenden angav senere, konkret i januar 2023, at orloven skulle begynde i marts 2023 og vare to måneder. 

25. januar 2023 blev han opsagt.

Uenighed om begrundelsen

Virksomheden begrundede opsigelsen med dårlig arbejdskvalitet og manglende tillid. I opsigelsesbrevet skrev virksomheden, at medarbejderen havde snydt med registrering af arbejdstid, og at han havde fået adskillige kundeklager for sit udførte tømrerarbejde. 

Medarbejderen bestred dette og fremhævede også, at forholdene ikke var blevet påtalt forud for opsigelsen. Desuden var virksomheden ikke i stand til at fremlægge dokumentation for hverken snyd med arbejdstidsregistrering eller mangelfuldt arbejde. 

Ligebehandlingsnævnets vurdering

Ligebehandlingsnævnet vurderede, at der var en tidsmæssig nær sammenhæng mellem tømrersvendens varsling om forældreorlov og opsigelsen, som kunne tyde på, at opsigelsen reelt, helt eller delvist, var begrundet i medarbejderens ønske om at holde forældreorlov. 

Flertallet i nævnet anførte, at virksomheden ikke havde løftet bevisbyrden for, at opsigelsen ikke var forbundet med mandens ønske om orlov. Virksomhedens manglende dokumentation og forudgående advarsler blev betragtet som utilstrækkeligt til at løfte bevisbyrden for, at opsigelsen ikke var usaglig og i strid med ligebehandlingsloven.

DI var ikke involveret i sagen. 

Nyheden er baseret på Ligebehandlingsnævnets afgørelse af 12. april 2023 i sag nr. 9646.

DI's råd

Afgørelsen er endnu en understregning af vigtigheden af, at virksomheder så godt som muligt sikrer sig skriftlig og tydelig dokumentation (og kommunikation) for utilfredshed med medarbejderens arbejdsindsats, før en opsigelse sker. Navnlig når der er tale om særligt beskyttede medarbejdere, hvor bevisbyrden ofte ligger på virksomheden. Det er essentielt at undgå forskelsbehandling og sikre, at opsigelsen altid er begrundet i konkrete, saglige forhold.

Læs mere om Ligebehandling - Køn, graviditet og barsel - DI

Skabeloner

Skabelon til opsigelse

Hent

Nyheder og kurser om personalejura

Se alle nyheder om personalejura Kurser om personalejura

Relateret indhold

Fandt du ikke svar?
Få hjælp
Skriv til vores eksperter

Her kan du stille dine personalejuridiske spørgsmål. Når du har udfyldt og sendt formularen, bliver din sag oprettet hos den rette ekspert, som kontakter dig telefonisk eller på e-mail hurtigst muligt.