Foto: Colourbox
13.06.25 Vi rådgiver dig Nyheder

Lov om bedre barselsvilkår ved nyfødte børns hospitalsindlæggelse er vedtaget

Folketinget vedtog 11. juni 2025 nye regler om bedre barselsvilkår ved nyfødte børns hospitalsindlæggelse. Reglerne træder i kraft 1. januar 2026 og vil omfatte forældre til børn, der er født eller modtaget 1. januar 2026 eller senere.

Reglerne i dag

Hvis barnet bliver indlagt på hospitalet inden for de første 46 uger efter fødslen, kan fraværsretten og barselsdagpengeperioden forlænges med indlæggelsestiden, hvis forælderen ikke genoptager arbejdet i perioden. Perioden kan dog maksimalt forlænges med 3 måneder tilsammen for begge forældre.

Det er kun selve indlæggelsen på hospitalet, der giver mulighed for forlængelse. Hvis barnet bliver sendt hjem på såkaldt ”tidligt hjemmeophold”, bliver de dage ikke regnet med.  

Indlæggelsen skal dokumenteres ved journaludskrift fra hospitalet eller ved lægeerklæring.

De nye regler

Med de nye regler bliver det muligt for forældrene hver især at forlænge fraværsretten med barselsdagpenge med op til 12 måneder i forbindelse med hospitalsindlagte nyfødte børn.

Derudover sidestilles tidligt hjemmeophold med behandling i hjemmet med hospitalsindlæggelse, og forældrene vil også her have ret til fravær og barselsdagpenge på samme måde.

Læs mere om barselsregler på Graviditets-, barsels- og forældreorlov - DI

Nyheder og kurser om personalejura

Se alle nyheder om personalejura Kurser om personalejura

Relateret indhold

Fandt du ikke svar?
Få hjælp
Skriv til vores eksperter

Her kan du stille dine personalejuridiske spørgsmål. Når du har udfyldt og sendt formularen, bliver din sag oprettet hos den rette ekspert, som kontakter dig telefonisk eller på e-mail hurtigst muligt.