Grafik: Dansk Industri
12.06.26 Vi rådgiver dig Nyheder

Flere kan nu få samlet løn på lønsedlen

Nu kan endnu flere virksomheder få vist den samlede løn på medarbejdernes lønsedler. I de seneste par uge har lønsystemudbydere som Intega (tidl. Visma Enterprise), EG, Azets Epos og senest Visma Dataløn gjort løsningen tilgængelig for deres kunder. Dermed tilbyder 9 ud af 13 lønsystemsudbydere deres kunder den nye linje på lønsedlerne.

DI har i samarbejde med lønsystemudbyderne fået tilføjet en ny linje på lønsedlen, som betyder, at medarbejderne får lettere ved at se, hvad de samlet set tjener – ikke kun i form af grundløn og tillæg, men også de ofte oversete bidrag til fritvalg, feriepenge og pension.   

 Det kan styrke forståelsen for værdien af den reelle løn, mindske misforståelser og lette rekrutteringssamtaler, hvor der sammenlignes løngoder på tværs af virksomheder. Den nye linje kan også bidrage til de lokale lønforhandlinger, hvor den synliggør, hvad virksomheden betaler samlet set i løn.   

 DI håber, at så mange som muligt vil tage løsningen i brug.  

FAQ om synliggørelse af samlet løn på lønsedler - DI

Åbningstider:

Hverdage fra 08.00 til 11.30 og fra 12.30 til 16.00.

Ring til os:

Du kan kontakte Lønstatistik på telefon 3377 1090, hvis du har spørgsmål om løn- og fraværsstatistik, statistik over arbejdsulykker eller jobskifte, eller hvis du har brug for rådgivning i brugen af Netstat.

Vi kan ligeledes kontaktes, hvis du har spørgsmål til personaleomkostninger, indberetning til statistik samt rådgivning om lokale lønreguleringer.

Relateret indhold

Fandt du ikke svar?
Få hjælp
Skriv til vores eksperter

Her kan du stille dine personalejuridiske spørgsmål. Når du har udfyldt og sendt formularen, bliver din sag oprettet hos den rette ekspert, som kontakter dig telefonisk eller på e-mail hurtigst muligt.