Straftold på eksport fra ikke-EU-lande til USA
Få indblik i amerikanske toldsatser på ikke-EU-lande.

Siden Præsident Trump tiltrådte embedet d. 20. januar 2025, har han indført told på en række produkter og lande. Tolden rammer ikke alene EU og Danmark, men adskillige lande i verden.
Har din virksomhed eksport fra et land uden for EU til USA, kan det være relevant, at holde sig opdateret på amerikansk told på disse lande. Hertil hvorvidt varen krydser den danske grænse eller eksporteres direkte til USA - DI har samlet overblikket her.
For information om told på varer fra EU og Danmark, gå til Eksport fra Danmark til USA.
Annoncerede toldsatser 2. april
Den 2. april annoncerede Præsident Trump, at der pålægges alle lande en generel told på 10 pct. på samtlige varer der importeres til USA. Denne told er gældende fra den 5. april.
Trump annoncerede yderligere, at denne straftold ville stige yderligere for en specifik række af lande fra og med den 9. april. Disse er i første omgang blevet udskudt med 90 dage. DI har lavet en liste over de udmeldte landespecifikke toldsatser.
Algeriet | 30% |
Angola | 32% |
Bangladesh | 37% |
Bosnien | 36% |
Botswana | 38% |
Brunei | 24% |
Cambodja | 49% |
Cameroun | 12% |
Den Demokratiske Republik Congo | 11% |
Den Europæiske Union | 20% |
Elfenbenskysten | 21% |
Falklandsøerne | 42% |
Fiji | 32% |
Filippinerne | 18% |
Guyana | 38% |
Indien | 27% |
Indonesien | 32% |
Irak | 39% |
Israel | 17% |
Japan | 24% |
Jordan | 20% |
Kasakhstan | 27% |
Kina | 34% |
Laos | 48% |
Lesotho | 50% |
Libyen | 31% |
Liechtenstein | 37% |
Madagaskar | 47% |
Malawi | 18% |
Malaysia | 24% |
Mauritius | 40% |
Moldova | 31% |
Mozambique | 16% |
Myanmar (Burma) | 45% |
Namibia | 21% |
Nauru | 30% |
Nicaragua | 19% |
Nigeria | 14% |
Nordmakedonien | 33% |
Norge | 16% |
Pakistan | 30% |
Schweiz | 32% |
Serbien | 38% |
Sri Lanka | 44% |
Sydafrika | 31% |
Sydkorea | 26% |
Syrien | 41% |
Taiwan | 32% |
Tchad | 13% |
Thailand | 37% |
Tunesien | 28% |
Vanuatu | 23% |
Venezuela | 15% |
Vietnam | 46% |
Zambia | 17% |
Zimbabwe | 18% |
Ækvatorialguinea | 13% |
Kina
Trump har indført en række straftold mod Kina, som Kina har svaret igen på. Trump har blandt andet begrundet straftolden med, at Kina ikke gør nok for at begrænse eksporten af fentanyl til USA.
Tidligere hævede Trump den amerikanske told på samtlige kinesiske varer til samlet set 125 % oven i de eksisterende 20 % straftold, hvilket betød en samlet toldsats på 145 % på kinesisk import. Kina svarede igen ved at hæve tolden på amerikanske varer til 125 %.
Seneste nyt: Midlertidig toldnedsættelse og nye regler for småpakker
Den 12. maj 2025 indgik USA og Kina en aftale om at sænke gengældelsestolden i 90 dage. Fra den 14. maj 2025 kl. 06:00 dansk tid gælder følgende:
- Tolden på kinesiske varer til USA sænkes midlertidigt til 30 %
- Tolden på amerikanske varer til Kina sænkes til 10 %
- De minimis-fritagelsen for kinesiske lavværdiforsendelser er afskaffet, og følgende gælder nu:
- Told på 54 % eller en fast sats på 100 USD pr. pakke
- Den planlagte stigning til 150 USD/200 USD pr. 1. juni er suspenderet
- Ændringerne gælder både forsendelser via post og kurér
Værd at vide om US-told:
- Ikrafttrædelse: Den forhøjede straftold på 145 % trådte i kraft den 9. april kl. 06:00 dansk tid
- Omfang: Tolden gjaldt alle varer med kinesisk oprindelse
- Håndhævelse: Tolden pålægges ved indførsel til det amerikanske marked – enten direkte eller fra toldoplag
- Overgangsordning: Varer, der er afsendt inden den 9. april, men ankommer efter, er undtaget straftolden
- Midlertidig nedsættelse: Fra 14. maj sænkes tolden midlertidigt til 30 %, gældende i 90 dage
- De minimis (lavværdiforsendelser):
- De minimis-grænsen på 800 USD er ophævet for kinesiske varer
- Lavværdiforsendelser pålægges 54 % told eller et 100 USD fladt gebyr pr. pakke
- Reglerne gælder uanset fragtmetode (post/kurer)
Yderligere information:
Se detaljer om tidligere foranstaltninger fra den 1. februar, 2. april og 12. maj i de respektive bekendtgørelser og executive orders fra Det Hvide Hus:
Se det præsidentielle dekret fra den 12. maj her
Se her for flere detaljer om foranstaltningerne fra den 2. april.
Canada og Mexico
Præsident Trump har indført straftold på 25 procent mod visse canadiske og mexicanske varer, dog med en reduceret sats på 10 procent for canadisk olie. Straftoldene er trådt i kraft per 4. marts 2025.
Trump udmeldte den 2. april, at varer omfattet af USMCA-aftalen mellem USA, Mexico og Canada fortsat vil være fritaget for straftold, og at varer, som ikke er dækket af USMCA, pålægges en toldsats på 25%. Canada og Mexico rammes ikke af de udmeldte gengældelsestolde.
Trump har begrundet straftoldene med, at Canada og Mexico ikke gør nok for at stoppe illegale immigranter til USA, samt at alle tre lande ikke formår at begrænse eksporten af fentanyl til USA.
Værd at vide:
- Lovens ikrafttrædelse: Straftolden blev annonceret 1. februar og trådte i kraft den 4. marts 2025.
- Omfatter: Tolden gælder alle varer med canadisk eller mexicansk oprindelse. Varer, der er omfattet af USCMA pålægges ikke told.
- Undtagelser: Straftolden gælder ikke for varer fra andre lande, som kommer ind i USA via Canada eller Mexico. For eksempel vil danske varer, der sendes til Canada og derefter videreeksporteres til USA, ikke blive pålagt straftold såfremt det fremgår at varen har oprindelse udenfor Canada.
- Håndhævelsestidspunkt: Tolden gælder, når en vare føres ind på det amerikanske marked, enten ved grænsen eller fra et toldoplag i USA.
- De minimis/Minimumsgrænse: USA har genindført en de minimis grænse på 800 USD. Det vil sige at varer med en værdi under 800 USD ikke omfattes toldsatser.
OBS: På grund af kapacitetsudfordringer til at håndtere de mange lavværdipakker i det amerikanske toldvæsen, har Trump udskudt ophævelsen af minimumsgrænsen indtil der er "tilstrækkelige systemer på plads til effektivt at ekspedere og opkræve told". Han har den 2. april ophævet den for import af kinesiske varer.
Bemærk at varer fra Mexico og Canada ikke er omfattet af den nye generelle straftold på 10 pct. der trådte i kraft den 9. april, da ovenstående er et selvstændigt spor.
Det er endnu uklart, hvad Canada og Mexico præcis skal gøre for at tilfredsstille Trumps krav vedrørende at begrænse adgang for både illegale immigranter og fentanyl. Denne usikkerhed øger risikoen for et langvarigt forløb.
De nærmere detaljer i foranstaltningerne kan findes i præsident Trumps executive order her.
Storbritannien
USA og Storbritannien indgik den 8. maj 2025 en ny handelsaftale – betegnet som en Economic Prosperity Deal – som giver øget adgang til hinandens markeder. Aftalen kommer i forlængelse af en generel amerikansk toldpolitik, hvor en 10% toldsats er blevet pålagt varer fra alle lande. Storbritannien har dog opnået særordninger og undtagelser på en række områder, især bil- og stålindustrien.
Værd at vide:
- Omfang: Den nye USA-UK aftale indeholder både toldlempelser og markedsadgang for udvalgte sektorer, herunder landbrug, stål, biler, luftfart og lægemidler. Den er dog ikke en fuld frihandelsaftale og dækker ikke alle sektorer.
- Told på biler: Britiske bilproducenter kan eksportere op til 100.000 biler om året til USA til en reduceret toldsats på 10%. Import der overstiger denne kvote pålægges en toldsats på 25%. Den tidligere sats var 2,5%.
- Stål og aluminium: Storbritannien er undtaget fra den generelle 25% straftold på stål og aluminium. USA anerkender britiske tiltag for at reducere global overkapacitet og har accepteret en ny samarbejdsramme om metalsikkerhed.
- Landbrug: Aftalen åbner for øget gensidig markedsadgang. USA får eksportkvoter for ethanol og oksekød til reducerede satser. Storbritannien opretholder dog sine fødevarestandarder – fx forbud mod hormonbehandlet kød.
- Aftalen giver USA toldfri adgang for op til 1,4 mia. liter ethanol og 13.000 tons oksekød.
- Samtidig får britiske landmænd mulighed for at eksportere samme mængde oksekød til USA under tilsvarende vilkår.
- Luftfart og industri: Amerikanske virksomheder får præferenceadgang til britiske luftfartskomponenter, og der etableres fælles standarder for industrielle værdikæder.
- Lægemidler: Aftalen giver Storbritannien mulighed for at forhandle en aftale ift. told på lægemidler, selvom USA endnu ikke har indført told på lægemidler.
- Digitale ydelser og tech: Der er ikke ændret ved Storbritanniens digitale tjenesteskatter (2%), som fortsat gælder for store amerikanske techfirmaer. Landene har dog aftalt at forhandle en særskilt digital handelsaftale med fokus på toldprocedurer og teknologisk samarbejde (bl.a. kvanteteknologi, life science og rumfart)
OBS: Storbritannien er ikke undtaget fra den generelle 10%-told, men har opnået delvise undtagelser og sektorspecifikke aftaler gennem forhandlinger.
Aftalen betegnes af begge parter som et skridt mod et tættere økonomisk partnerskab. Det britiske erhvervsliv har især fremhævet lettelserne for bil- og stålindustrien som centrale. Kritikere har dog peget på, at aftalen ikke matcher en fuld frihandelsaftale, og at fødevare- og techsektoren stadig rummer uafklarede spændinger.
Læs om aftalen her:
Fact Sheet: U.S.-UK Reach Historic Trade Deal – The White House
Få seneste nyt om USA i indbakken
Modtag seneste nyt om USA, straftold og handelspolitik, information om relevante arrangementer og live opdateringer direkte i din indbakke fra vores mand i Washington DC.