Dansk Beton

Tidligere vindere

På siden kan du se vinderne af Betonelement Prisen fra 2015-1978

2015

Vinder: Arkitekt Klaus Toustrup fra C.F.Møller for byggeriet Henius House i Aalborg

2013

Vinder: Arkitekt Kim Flensborg og Arkitektfirmaet Nord A/S for plejehjemmet Enghuset i Nordjylland

2011

Vinder: Bjarke Ingels og arkitektfirmaet BIG for VM Bjerget på Amager.

2009

Vinder: Arkitekterne Creo Arkitekter A/S, Entasis v/ Signe og Christian Cold, ark. M.A.A for Emaljehaven.

2007

Vinder: Lundgaard & Tranberg Arkitektfirma for Tietgenkollegiet. 

2004

Vinder: Kim Utzon

2002

Vinder: CCI Europe A/S, ARkitema. Jørgen Bach, Per Fischer m.fl.

2000

Vinder: Forskningens hus - Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet ved Syddansk Universitet (Odense Universitet)

1998

Vinder: Infill-bygning på arkitektskolen i Aarhus. 

1997

Vinder: Væksthus og orangeri i Fredensborg Slotspark. 

1996

Vinder: Køge Bugt Strandpark

1995

Vinder: Arkitekterne Boje Lundgaard og Lene Tranberg for kraftvarmeværk i Horsens. 

1994

Vinder: Arkitekterne Ib og Jørgen Rasmussen for bebyggelsen Sophienberg nord for Rungsted.

1992

Vinder: Arkitekterne 3 x Nielsen fra Arhus for Retsbygning i Holstebro.

1990

Vinder: Arkitektgruppen i Århus for boligbebyggelse ''Engen' i Rødovre.

1989

Vinder: Arkitektfirmaet Krohn og Hartvig Rasmussen ved Knud Holscher, Svend Axelson, Erik Sørensen og Jan Søndergaard for henholdsvis finger B i Lufthavnen og Unicon Betons administrationsbygning i Roskilde.

1987

Vinder: Arkitekterne Kim, Jan og Jørn Utzon for Paustians hus på Kalkbrænderiløbskaj i København,

1986

Vinder: Virksomheden Melsen Tryk i Ålborg, som er tegnet af arkitekterne Hans Dall og Torben Lindhardtsen.

1985

Vinder: A5-Tegnestuen for Amtsgymnasiet i Sønderborg på Als.

1983

Vinder: Arkitekterne Jørn Langvad og Søren D. Schmidt for DAKO AIS.

1982

Vinder: Amtssygehuset i Herlev tegnet af arkitekterne Jørgen Selchau, Gehrdt Bornebusch og Max Broel ved Jørgen Selchau. 

1981

Vinder: FredericiaBryggeri, projekteret at Steen Højby Rasmussen.

1980

Vinder: Knud Munk's Amtsgård i Roskilde. 

1979

Vinder: Arkitekt Erik Korshagen (i samarbejde med den senere afdøde arkitekt Jørgen Juul Møller) for Eremitageparken. 

1978

Vinder: Gadekæret i Ishøj projekteret af arkitekt Knud Ejvind Rasmussen fra Kooperativ Byggeindustri.