Dansk Beton

Tidligere nominerede

På siden kan du se vinderne og de øvrige nominerede projekter til In-situ Prisen fra 2004-2015.

2015

Vinder: DSV hovedsæde i Hedehusene
Bygherre: DSV
Arkitekt: PLH Arkitekter A/S
Entreprenør: DS Flexhal A/S
Rådgiver: Moe Ingeniører
Landskabsarkitekt: GHB Landskab

Nomineret:Navitas i Aarhus
Bygherre: Ingeniørhøjskolen Aarhus Universitet, Aarhus Maskinmesterskole, INCUBA A/S og Aarhus Kommune
Arkitekt: Kjær og Richter og Christensen & Co.
Entreprenør: E. Pihl & Søn og A. Enggaard A/S
Rådgiver: Alectia

Nomineret:Den Hvide Rambla i Bagsværd
Bygherre: Novo Nordisk
Arkitekt: Henning Larsen Architects
Entreprenør: G. Tscherning A/S
Rådgiver: Alectia og Orbicon
Landskabsarkitekt: SLA Landskabsarkitekter

2014

Vinder: Moesgård Museum
Bygherre: Moesgård Museum
Arkitekt: Henning Larsen Architects
Entreprenør: MT Højgaard A/S
Rådgiver: COWI

Nomineret: Museet for Søfart
Bygherre: Maritim Museums Byg ApS
Arkitekt: BIG - Bjarke Ingels Group
Entreprenør: E. Pihl & Søn A/S
Rådgiver: Rambøll

Nomineret: Musikkens Hus
Bygherre: Fonden Musikkens Hus i Nordjylland
Arkitekt: Coop Himmelb(l)au, Østrig med Friis og Moltke som underrådgiver
Entreprenør: MT Højgaard A/S
Ingeniør: Rambøll; Bollinger & Grohman

2013

Vinder: Den Blå Planet
Bygherre: Bygningsfonden Den Blå Planet (RealDania, Knud Højgaards Fond og Tårnby Kommune)
Arkitekt: 3XN A/S
Entreprenør: MT Højgaard A/S
Rådgiver: Moe & Brødsgaard A/S

Nomineret: Miljøhal på Gl. Hellerup Gymnasium
Bygherre: Gl. Hellerup Gymnasium
Arkitekt: BIG – Bjarke Ingels Group
Entreprenør: CG Jensen A/S
Rådgiver: EKJ Rådg. Ingeniører A/S og Grontmij A/S

Nomineret: Bro over Funder Ådal
Bygherre: Vejdirektoratet
Arkitekt: Thing & Wainø ApS, arkitekt Karsten Bloch
Entreprenør: Züblin Dywidag JV
Rådgiver: K+S Ingenieur-Consult GmbH & Co med bistand fra NIRAS A/S

2012

Vinder: Fælledparkens Skatepark
Bygherre: Københavns Kommune
Arkitekt: Nordarch
Entreprenør: Hoffmann A/S og Grindlines
Rådgiver: Grontmij A/S og Site Design

Nomineret: Faunapassagebroen 
Bygherre: Vejdirektoratet
Arkitekt: Bystrup Arkitekter og Designere
Entreprenør: Jorton
Rådgiver: Rambøll A/S

Nomineret: Godsbanen i Aarhus
Bygherre: Aarhus Kommune
Arkitekt: 3XN, E+N Arkitektur og NORD architects
Entreprenør: HUJ
Rådgiver: Søren Jensen Rådgivende Ingeniørfirma

2011

Vinder: Nibsbjerg Vandcenter
Bygherre: Vestforsyning A/S
Arkitekt: A2 Arkitekterne A/S
Rådgiver: Krüger A/S
Entreprenør: MT Højgaard A/S
Opført: 2009-2010

Nomineret: SEB Bank & Pension
Bygherre: SEB Bank & Pension
Arkitekt: Lundgaard & Tranberg Arkitektfirma A/S
Rådgiver: Rambøll A/S
Entreprenør: E. Pihl & Søn A/S
Opført: 2010 

Nomineret: Stibro ved Hvidsværmervej
Bygherre: Vejdirektoratet
Arkitekt: Claus Bjarrum Arkitekter
Rådgiver: COWI A/S
Entreprenør: E. Pihl & Søn A/S
Opført: 2009-2010

2010

Vinder: Heart
Bygherre: Fonden for Opførelse af HEART 
Arkitekt: Steven Holl Architects og  Kjaer & Richter A/S
Hovedentreprenør: C. C. Contractor A/S
Ingeniør:  Niras A/S

Nomineret: Allerhuset
Bygherre: Carl Allers Etablissement A/S
Arkitekt:  PLH Arkitekter A/S
Totalentreprenør: E. Pihl & Søn A/S
Ingeniør: Søren Jensen Rådgivende Ingeniører A/S

Nomineret: Paschal-Danmark
Bygherre:  Paschal-Danmark A/S
Arkitekt: Hans Jørgen Jensen A/S
Totalentreprenør: Dan Flex Totalbyg Aps og EMR Murer & Entreprenør A/S
Ingeniør: Ingeniørfirmaet Henry Jensen A/S

Nomineret: Horten
Bygherre: Carlsberg Ejendomme
Arkitekt: 3XN
Totalentreprenør: E. Pihl & Søn A/S Ingeniør: Rambøll

2009

Vinder: Elefanthuset i Zoo København
Bygherre: Zoo København
Arkitekt: Foster + Partners
Landskabsarkitekt: Stig L. Andersson
Rådgivende ingeniør: Rambøll Danmark A/S
Hovedentreprenør: E. Pihl & Søn A/S

Nomineret: Koncerthuset
Bygherre: DR BYEN
Arkitekt: Ateliers Jean Nouvel
Rådgivende ingeniør: NIRAS A/S
Entreprenør: MT Højgaard a/s

Nomineret: Bellinger domicil
Bygherre: Bellinger Ejendomme Aps
Arkitekt: Smærup & Wessmann A/S
Rådgivende ingeniør: Stokvad & Kerstens A/S
Entreprenør: Hedebo A/S

2008

Vinder: Spejdercentret Hindemosehus
Bygherre: Stjernegruppen - Det Danske Spejderkorps, de blå spejdere
Arkitekt: Sophus Søbye Arkitekter M.A.A.
Entreprenør: Dansbo Entreprise A/S ved Frede Hansen & Co. Ringe A/S

2006

Vinder: Ordrupgaard tilbygning
Bygherre: Ordrupgaard v/Kulturministeriet
Arkitekt: Zaha Hadid Architects
Entreprenør: E. Pihl & Søn A/S

2004

Vinder: Aros - Århus Kunstmuseum
Bygherre: Århus Kommunes Kultur og Fritidsforvaltning
Arkitekt: Schmidt, Hammer & Lassen K/S
Entreprenør: Hans Ulrik Jensen A/S