Råd, nævn og udvalg

Byggeriets Ankenævn
Bent Olsen
Bo Lykke Jakobsen
Martin Meulengracht
Morten Bo Petersen
Sekretariatsmedarbejder
Louise Larsen

Murerfagets Fællesudvalg
Henning Østergaard Jørgensen
Morten Bo Petersen
Paw Rubin
Sekretariatsmedarbejder
Jesper Juul Sørensen

Uddannelsesudvalget for struktører i Dansk Byggeri
Johnny Røn
Sekretariatsmedarbejder
Jesper Juul Sørensen

Standardiseringsudvalg for murværk DS 414
Torben Hessing-Olsen

Voldgiftsretten
Carsten Rokkjær
Christian D. Petersen

Miljøudvalg i Dansk Byggeri
Hans Peter Jensen
Sekretariatsmedarbejder
Mette Møller Nielsen

Toleranceudvalg i Dansk Byggeri
Carsten Rokkjær

Dansk Murstenskontrol
Michael Dam

MURO
Carsten Rokkjær
Karsten Lange

Asbestindsats, Stilladsområdet (Handleplan 3) og Faktaark
Hans Peter Jensen
Suppleant
Karsten Lange
Sekretariatsmedarbejder
Anders Svendsen

Miljøudvalg i Dansk Byggeri
Jesper Andersen
Suppleant
Karsten Lange
Sekretariatsmedarbejder
Simon Stig-Gylling

Arbejdsministerens integrerede indsats mod arbejdsulykker
Anne-Grethe Callesen

Miljøudvalg med Træsektionen
Jesper Andersen
Kim Larsen
Peter Andersen

Overenskomst- og priskurantudvalget
Formand
Carsten Rokkjær
Øvrige medlemmer
Johnny Røn
Peter Andersen
Sekretariatsmedarbejdere
Hans Henrik Kristensen
Jørgen Boje

Uddannelses- og kursusudvalget
Formand
Henning Østergaard Jørgensen
Øvrige medlemmer
Christian Christjansen
Jesper Andersen
Johnny Røn
Sekretariatsmedarbejder
Jesper Juul Sørensen

Arbejdsmiljøudvalget
Formand
Søren Rasmussen
Øvrige medlemmer
Anna-Grethe Callesen
Kim Larsen
Sekretariatsmedarbejder
Anders Svendsen

Teknisk udvalg
Formand
Christian Dahl Petersen
Øvrige medlemmer
Carsten Rokkjær
Karsten Lange
Michael Dam
René Skovgaard
Sekretariatsmedarbejder
Torben Hessing-Olsen

Innovationsudvalg
Formand
Peter Andersen
Øvrige medlemmer
Kim Larsen
Paw Rubin
Søren Rasmussen
Sekretariatsmedarbejder
Jørgen Boje

Medie- og kommunikationsudvalg
Formand
Peter Andersen
Øvrige medlemmer
Kim Larsen
Jens G. Andersen
Sekretariatsmedarbejder
Jonas Mandix Aagaard

Udvalg for bæredygtighed
Formand
Peter Andersen
Øvrige medlemmer
Hans Peter Jensen
Gitte Nielsen (Danske Tegl)
Rasmus Jørgensen (Kalk A/S, associeret medlem)

Revideret Risskov den 27. november 2019