EU Public Affairs netværk i Bruxelles
Beskæftiger du dig med public affairs og politisk interessevaretagelse i en europæisk kontekst? Tilmeld dig DI’s netværk for PA chefer/medarbejdere fra DI’s medlemsvirksomheder med interesse for europæisk politik og interessevaretagelse. Få seneste nyt fra Bruxelles og de europæiske institutioner og udveksl strategier og erfaringer med kollegaer fra andre virksomheder.
Hvad bruges møderne til?
Ud over at være et fagligt netværk bruges netværket til at mødes med centralt placeret danske og udenlandske beslutningstagere i EU’s institutioner. Netværket giver DI’s medlemmer mulighed for at:
- Holde sig opdateret på seneste nyt fra EU
- Udvide sit netværk blandt beslutningstagere i EU-institutionerne
- Fremme erhvervspolitiske dagsordener i Bruxelles
- Mulighed for at udveksle erfaringer med andre af branchens aktører.
Netværksmøderne i Bruxelles finder typisk sted over halvandet døgn og arrangeres med udgangspunkt i aktuelle erhvervspolitiske dagsordener.
Netværket mødes 2 gange om året i Bruxelles og deltagelse er gratis (udgifter til transport fra Danmark og ophold i Bruxelles er for egen regning).
Hvem er netværket for?
Netværket er for public affairs chefer og/eller medarbejdere fra DI’s medlemsvirksomheder med interesse for europæisk interessevaretagelse. Netværket er åbent for alle relevante medarbejdere uanset hvor de er placeret rent geografisk og hvilket sprog de taler. Hvis ikke-dansktalende DI medlemmer deltager gennemføres programmet på engelsk.
Eksempler på temaer
De seneste netværksmøder har taget afsæt i international handel med særligt fokus på EU’s relationer til Kina og valget til Europa-Parlamentet i maj 2019. Brexit er også et emne, som bliver drøftet løbende i netværket.