Klimakonference – Investering i den grønne omstilling

Danske virksomheder er forandringskraften, der kan forme en grønnere fremtid – ikke alene i vores lille land, men også i et globalt perspektiv. For dansk erhvervsliv er en helt central spiller i den grønne omstilling og for at nå 70%-målet i 2030 og klimaneutralitet i 2045. Og hvis vi vil nå dertil, skal der investeres massivt i de grønne løsninger, der skal implementeres for at få os derhen og længere endnu.
Virksomhederne har drivkraften og evnen til at sætte ind med investeringer for at sikre, at dansk erhvervsliv er drivende i den grønne omstilling i Danmark og står stærkt i konkurrencen med udenlandske grønne løsninger. Men der er stadig politisk usikkerhed omkring, hvilke rammer og vilkår virksomhederne skal operere efter på længere sigt herhjemme og internationalt. Og det betyder udfordringer, der betyder, at investeringsincitamenterne for at sætte nye projekter i søen ikke er store nok, og det bliver vanskeligere at etablere finansiering. Det skal der gøres noget ved.
D. 16. marts sætter DI derfor fokus på de udfordringer, danske virksomheder oplever, når det kommer til grøn finansiering og investering, og hvad der skal til for at løse dem. Det kræver nemlig handling nu, og hver gang vi venter med at tage de nødvendige beslutninger og sikre ordentlige rammer for erhvervslivet, gør vi den omkostning større.
Hvor grønne løsninger mødes II danner rammen om indsigt og debat fra både eksperternes, virksomhedernes og politikernes perspektiv.
Velkomst 13.00-13.10 Velkomst v. moderator Pernille Enggaard |
Blok 1: Kan vi investere os i mål? Kl. 13.10-13.30
|
Blok 2: Hvordan skaber vi større investeringssikkerhed for danske virksomheder? Kl. 13.30-14.30 Oplæg og debat ved:
|
PAUSE Kl. 14.30-14.50 Kaffe og kage |
Blok 3: Er Danmark på vej ud på et sidespor, fordi andre globale spillere har en bedre spilleplade? Kl. 14.50-15.20 Interview med to danske virksomheder
|
Afrunding Kl. 15.20-15.30 Tak for i dag v. Anne Højer Simonsen, Vicedirektør og Chef for Klimapolitik i Dansk Industri |
Netværk Kl. 15.30-16.00 |
Afbud
Hvis du bliver forhindret i at deltage, så send gerne en mail til Lucia Albrechtsen-Bittner på lvab@di.dk
Afmeldingsfrist er 48 timer inden arrangementet starter.